COMPARATIVE STUDY:
General:
The buildings are analyzed for determine the best condition which can be constructed economically. The behavior of each condition is observed carefully. Then suitable condition is selected and suitable dimensions as well as steel area are also determined. The chapter gives a comparative of the material, dimensions etc required for both the options I building and potion II building. It is obvious that the amount of material required for option I building will be higher than the option II building. But the option I building got beam free floor height. Due to this beam free space, looks nice and the floor will be heavily reinforced and it will be durable.
Comparison Between the Two Types of Structure:
The comparison is made in terms of element dimension, volume of concrete and steel
requirement, their cost and economic view.
Dimension of different parts of beam supported structure and flat pate structure:
Table 4.1: Dimension of different portion of the flat plate structure and beamsupported structure.
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Column no  There are 16 columns at each floor. So the total nos of columns of this six storied building is 16.  There are 16 columns at each floor. So the total nos of columns of this six storied building is 16. 
Table 4.1: Dimension of different portion of the flat plate structure and beamsupported structure (continued…).  
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Column size  All the columns are:
Size = 18” * 10”
Size = 24” * 12”
Size = 26” * 18”
 All the columns are:
Size = 15” * 15”
Size = 24” * 12”
Size = 30” * 22”

Column height  All floor columns height are 10 ft  All floor columns height are 10 ft 
Beams  Slab with beams  Slab without beams 
Slab thickness  All floor slab thickness are 6″  All floor slab thickness are 7.5″ 
Required concrete volume for beam supported structure and flat plate structure:
Table 4.2: Comparative concrete volumes.
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure)  
Column  Column: C_{1}, C_{4}, C_{10}, C_{16}= 4 * 6 * 0’ 10” * 1’ 6” * 10’ 0” = 333.12 cft.Column: C_{2}, C_{3}, C_{5}, C_{8}, C_{9}, C_{12}, C_{14}, C_{15}= 8 * 6 * 1’ 0” * 2’ 0 * 10’ 0” = 960.00 cft Column: C_{6,} C_{7}, C_{11}, C_{13} = 4 * 6 * 1’ 6” * 2’ 2” * 10’ 0” = 779.76 cft Total R.C.C = 2072.88 cft.  Column: C_{1}, C_{4}, C_{10}, C_{16}= 4 * 6 * 1’ 3” * 1’ 3” * 10’ 0” = 375.00 cftColumn: C_{2}, C_{3}, C_{5}, C_{8}, C_{9}, C_{12}, C_{14}, C_{15}= 8 * 6 * 1’ 0” * 2’ 0 * 10’ 0” = 960.00 cft Column: C_{6}, C_{7}, C_{11}, C_{13} = 4 * 6 * 1’ 10” * 2’ 6” * 10’ 0” = 1099.80 cft Total R.C.C = 2434.80 cft  
Table 4.2: Comparative concrete volumes (continued…)  
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure)
 
Beams  Beam: B1, B3, B4, B6, B7, B9, B10, B11= 1 * 10” * 10” * 13’ – 7” * 8= 75.46 cftBeam: B2, B5, B8, B12 = 1 * 15” * 10” * 18’ – 0” * 4 = 75.00 cft Beam: B14, B17, B20, B23 = (1 * 18” * 10” * 17’10” * 2) + (1 * 18”10” * 18’5” * 2) = 90.83 cft Beam: B13, B15, B16, B18, B19, B21, B22, B24 = 1 * 12” * 10” * 13’5” * 8 = 89.46 cft Total R.C.C = 75.46 + 75.00 + 90.83 + 89.46 = 330.75 cft  None  
Table 4.2: Comparative concrete volumes (continued…).  
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure)
 
Beams  (5^{th} + 6^{th}) Floor R.C.C= 2 * 330.75 = 661.50 cftR.C.C Beam at 4^{th} Story:Beam: B_{1}, B_{3}, B_{4}, B_{6}, B_{7}, B_{9}, B_{10}, B_{11} = 1 * 15” * 10” * 13’ – 7” * 8 = 113.17 cft Beam: B_{2}, B_{5}, B_{8}, B_{12} =1 * 15” * 10” * 18’ – 0” * 4 = 75.00 cft Beam: B_{14}, B_{17}, B_{20}, B_{23} = (1 * 18” * 10” * 17’ 10” * 2) + (1 * 18” *10” * 18’ 5” * 2) = 90.83 cft Beam: B_{13}, B_{15}, B_{16}, B_{18}, B_{19}, B_{21}, B_{22}, B_{24} = 1 * 15” * 10” * 13’5” * 8 = 113.17 cft Total R.C.C = 113.17 + 75.00 + 90.83 + 113.17 = 392.17 cft (3^{rd} + 4^{TH}) Floor R.C.C = 2 * 392.17 = 784.34 cft R.C.C Beam at 2^{nd} Story: Beam: B_{1}, B_{3}, B_{4}, B_{6}, B_{7}, B_{9}, B_{10}, B_{11} = 1 * 15” * 12” * 13’ 7” * 8 = 135.80 cft Beam: B_{2}, B_{5}, B_{8}, B_{12} = 1 * 15” * 10” * 18’ 0” * 4 = 75.00 cft Beam: B_{14}, B_{17}, B_{20}, B_{23}  None  
Table 4.2: Comparative concrete volumes (continued..).
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Beam  = (1 * 18” * 12”*17’ 10” * 2) + (1 * 18” * 12” * 18’5” * 2)= 108.99 cftBeam: B_{13}, B_{15}, B_{16}, B_{18}, B_{19}, B_{21}, B_{22}, B_{24}= 1 * 15” * 10” * 13’5” * 8 = 113.17 cft Total R.C.C = 135.80 + 75.00 + 108.99 + 113.17 = 432.96 cft (1^{st} + 2^{nd}) Floor R.C.C = 2 * 432.96 = 865.92 cft Total R.C.C = 135.80 + 75.00 + 108.99 + 113.17 = 432.96 cft (1^{st} + 2^{nd}) Floor R.C.C = 2 * 432.96 = 865.92 cft Total R.C.C of beam: 661.50 + 784.34 + 865.92 = 2311.76 cft.
 None 
Slab  Concrete in slab for one story:1 * 50.83 * 50.83 * (6 / 12)= 1292 cftConcrete in slab for six stories: 1 * 1292*6 = 7752 cft
 Concrete in slab for one story:1 * 51.33 * 51.33 * 7.5 / 12= 1647 cft.Concrete in slab for six stories: 1 * 1647 * 6 = 9882 cft 
Required steel volume for beam supported structure and flat plate structure.
Table 4.3: Comparative steel volumes.
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Column  Column: C_{1}, C_{4}, C_{10}, C_{16}4 # 9 bars = 4 * 4 * 65’ 6”= 1048 rft# 3 bars @ 15” c/c = 49 * 4 * 4’ 4”= 849.26 rft Column: C_{2}, C_{3}, C_{5}, C_{8}, C_{9}, C_{12}, C_{14}, C_{15} 4 # 8 bars = 4 * 8 * 65’ 0” = 2080 rft 2 # 6 bars = 2 * 8 * 64’ – 0” = 1024 rft # 3 bars @ 12” c/c = 61 * 8 * (5’ 4” + 1’ 1”) = 3131 rft Column: C_{6}, C_{7}, C_{11}, C_{13} 4 # 10 Bars = 4 * 4 * 66’ 4” = 1061.28 rft 12 # 9 bars = 12 * 4 * 65’ 6” = 3144 rft # 3 bars @ 18” c/c = 41 * 4 * (8’ 0”+ 5’ 10”+ 4’ 5”) = 2992.84 rft # 8 Bars = 2080 rft = 2444 kg # 6 bars = 4608 rft = 3464 kg # 9 Bars = 4192 rft = 6180.64 kg
 Column: C_{1}, C_{4}, C_{10}, C_{16}4 # 8Bars = 4 * 4 * 65’ 0”= 1040 rft2 # 6 Bars = 2 * 4 * 64’ 0” = 512 rft # 3 bars @ 10” c/c = 4 * (73 * 4’ 0” + 73 * 0’ 11”) = 1435.48 rft Column: C_{2}, C_{3}, C_{5}, C_{8}, C_{9}, C_{12}, C_{14}, c_{15} 4 # 8 Bars = 4 * 8 * 65’ 0” = 2080 rft 8 # 6 Bars = 8 * 8 * 64’ 0” = 512 rft = 4096 rft # 3 Bars @ 12” c/c = 61 * 8 * (5’ 4”+3’ 3”+1’ 11”) = 5123.67 rft

Table 4.3: Comparative steel volumes (continued..).
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Column  # 10 Bars = 1061.28 Rft= 2043 kg# 3 Bars = 6973.10 Rft = 1309.58 kgTotal M.S Rod = 11977.00 kgTotal M.S Rod =11977.00 kg = 11.98 ton  Column: C_{6}, C_{7}, C_{11}, C_{13}4 # 10 Bars= 4 * 4 * 66’ 4” = 1061.28 rft6 # 9 bars = 6 * 4 * 65’ 6”= 1572 rft # 3 bars @ 18” c/c = 41* 4 * (6’ 8”+2’ 3”+ 4’ 2”) = 2145.55 rft # 8 bars = 3120 rft = 3666 kg # 6 bars = 4608 rft = 3464 kg # 9 Bars = 1572 rft = 2318 kg # 10 bars = 1061.28 rft = 2043 kg # 3 bars = 8704.22 rft = 1635 kg Total M.S Rod = 13126.00 kg Total R.C.C = 2072.88 cft Total M.S Rod =13126 kg =13.126 ton

Beam  M.S Rod of beam at 6^{th} Story:Beam: B_{1}, B_{2}, B_{3}, B_{4}, B_{5}, B_{6}, B_{7}, B_{8}, B_{9}, B_{10}, B_{11}, B_{12}Top Bars: 2 # 5 =1 * 51.17’ * 2 * 2 = 204.68 ft * 0.481 = 98.45 kg
Bottom Bars: 3# 5 = 1 * 51.17’ * 3 * 4 = 614.04 ft * 0.481 = 295.35 kg
Mid = 1 * 10’ * 2 * 4 = 80.00 ft * 0.481 = 38.48 kg  None 
Table 4.3: Comparative steel volumes (continued…).
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Beam  Extra top End: 2 # 7= 1 * 5.92’ * 2 * 8 = 94.72ft * 0.911 = 86.29 kgExtra top mid: 2 # 7 & 1 # 5= 1 * 9.5’ * 2 * 8 = 152.00 ft * 0.911 = 138.47 kg = 1* 9.5’ * 8 = 76.00 ft * 0.481 = 36.56 kg Stirrups #3Bars@ 6.50” C/C = 85 * 3.75 * 4 = 1275 ft * 0.188 = 239.70 kg Total Rod = 933.30 kg Beam: B_{13}, B_{14}, B_{15}, B_{16}, B_{17}, B_{18} Top Bars: 2#5 = 1 * 51.17’ * 2 * 2 = 204.68 ft * 0.481 = 98.45 kg Bottom Bars: 2 # 6 &2 # 5 = 1 * 51.17’ * 2 * 2 = 204.68 ft * 0.752 = 153.92 kg = 1* 51.17’ * 2 * 2 = 204.68 ft * 0.481 = 98.45 kg Extra top End: 2 # 7 = 5.92’ * 2 * 2 * 2 = 47.36 ft * 0.911 = 43.14 kg Extra top mid: 2 # 8 = 1 * 9.5’ * 2 * 2 * 2 = 760.00 ft * 1.176 = 89.34 kg
 None 
Table 4.3: Comparative steel volumes (continued..).
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Beam  Total = 483.30 * 2 = 966.60 kgStirrups # 3 bars @ 6.50” C / C= 85 * 3.75 * 4 = 1275 ft * 0.188 = 239.70 kgTotal = 1206.30 kg Total Rod at 6^{th} Floor = 933.30 + 1206.30 = 2139.60 kg M.S Rod of Beam at 1^{st} floor: Beam: B_{1}, B_{2}, B_{3}, B_{4}, B_{5}, B_{6}, B_{7}, B_{8}, B_{9}, B_{10}, B_{11} Top Bars: 2 # 5 = 2 * 51.17’ * 4 = 409.36 ft * 0.481 = 196.90 kg Bottom bars: 3 # 5 = 1 * 51.17’ * 3 * 4 = 614.04 ft * 0.481 = 295.35 kg Extra top end: 4 # 6 = 1 * 5.92’ * 4 * 8 = 189.44 ft * 0.75 = 142.46 kg Extra top mid: 2 # 9 = 1 * 9.5’ * 2 * 8 = 152.00 ft * 1.536 = 233.47 kg Stirrups # 3 bars @ 6.50” C/C = 85 * 3.75 * 4 = 1275 ft * 0.188 = 239.70 kg Beam: B_{13}, B_{14}, B_{15}, B_{16}, B_{17}, B_{18}, B_{19,} B_{20}, B_{21}, B_{22}, B_{23}, B_{24} Top bars: 2 # 5  None 
Table 4.3: Comparative steel volumes (continued..).
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Beam  = 2 * 51.17’ * 4 = 409.36 ft * 0.481 = 196.90 kgBottom bars: 2 # 7 & 2 # 5= 2 * 20’ * 8 = 320.00 ft * 0.911 = 291.52 kg= 2 * 51.17’ * 8 = 818.72 ft * 0.481 = 393.80 kg Extra top end: 2 # 8 & 2 # 6 = 2 * 5.92’ * 2 * 2 * 2 = 94.72 ft * 1.176 = 111.39 kg = 2 * 5.92’ * 8 = 94.72 = 0.752 = 71.22 kg Extra top mid: 2 # 9, 2 # 6 & 1 # 5 = 2 * 9.5’ * 2 * 2 * 2 = 152.00 ft * 1.536 = 233.47 kg = 2 * 9.5’ * 8 = 152.00 ft * 0.752 = 114.30 kg = 1*15’* 8= 120.00 ft *0.481 = 57.72 Stirrups # 3 bars @ 6.50” C/C = 85 * 3.75 * 8 = 2550.00 ft * 0.188 = 479.40 kg Total = 3077.43 kg 6^{th} Story = 2139.60 kg 1^{st} Story = 3077.43 kg Total = 5217.03 kg
 None 
Table 4.3: Comparative steel volumes (continued..).
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Beam  5^{th} to 2^{nd} story = 5217.03/2= 2608.51 kgTotal Rod = 2139.60+2608.51 * 4+3077.43 = 15651.07 kg  None 
Slab  15 ft*15 ft slab:4.375 * (6+9+5) = 87.5 ft15.42 * (6+9+5) = 308 ft5.14 * (6+10+5) = 108 ft 4.375 * (6+9+5) = 87.5 ft 15.42 * (6+9+5) = 308 ft 5.14 * (6+11+5) = 113 ft = 1012 ft 15 ft*20 ft slab: 4.16 * (8+15) = 96 ft 5.14 * (8+15) = 118 ft 15.42 * (8+15) = 355 ft 5 * (6+13+5) * 2 = 240 ft 20 * (6+9+5) = 400 ft = 1209 ft 20 ft*20 ft slab: 6.81 * (12+12) = 327 ft 20 * (12+12) = 480 ft 6.81 * (12+13) * 2 = 341 ft 20*(12+12) = 480 ft = 1628 ft
 1_{S}: 6 * 15.7’ = 94 ft (+ve)5 * (4.1’+ 16/12)= 27.2 ft (Ex. – ve)11 * (4.1’+ 8/12) = 52.43 ft (In. – ve) = 94 + 27.2 + 52.43 = 173.63 ft. 1_{L}: 7 * 15.7’ = 109.9 ft (+ve) 6 * (4.1’+ 16 / 12) = 32.6 ft (Ex. – ve) 12 * (4.1’+ 8 / 12) = 57.2 ft (In. – ve) = 109.9 + 32.6 + 57.2 = 199.7 ft. 2_{S}: 7 * 15.7’ = 109.9 ft (+ve) 7 * (3’+ 16/12) = 30.33 ft (Ex. – ve) 7 * (3’+ 8/12) = 25.6 ft (In. – ve) = 109.9 + 30.33 + 25.6 = 165.83 ft.

Table 4.3: Comparative steel volumes (continued..).
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Slab  Total steel in slab = 1012 + 1209 + 1628 = 3849 ft = 3849 * (0.11 / 144)= 2.94 cft= 1440.6 lb= 653 kg. = 0.653 tonTotal steel in slab for six stories: 1 * 0.653 * 6 = 3.92 ton  2_{L}: 165.83 ft.For panel 1: 173.63 * 2 + 199.70 * 2 + 165.83 * 2 = 1078.32 ft.3: 9 * 20’ = 180 ft (+ve)11 * 2 * (5.6’ + 8/12) = 137.87 ft (ve) 11 * 2 * (3.74’+ 8/12) = 96.82 = 180 + 137.87 + 96.82 = 414.69 ft. 4: 7 * 20’ = 140 ft (+ve) = 206.73 ft. 5: 9 * 15.7 = 141.3 ft (+ve) 7 * (5.6’+ 16/12) = 48.53 ft (Ex. – ve) 8 * (5.6’+ 8/12) = 50.13 ft (In. – ve) 7 * (3.74’+ 8/12) = 30.85 ft (In. – ve) =141.3+48.53 +50.13 + 30.85 = 270.81 ft. 6: 11 * 15.7 = 172.7 ft (+ve) 11 * (4.1’+ 16/12) = 59.77 ft (Ex. – ve) = 172.7 + 59.77 = 284.9 ft. For Panel 2: 414.69 * 2 + 206.73 + 270.81 * 2 + 284.9 = 1862.63 ft.

Table 4.3: Comparative steel volumes (continued..).
Element  Option I building (Beam supported structure)  Option II building (Flat plate structure) 
Slab  7S: 11 * 20 = 220 ft (+ve)14 * 2 * (5.6’+8/12)= 175.5 ft (ve)13 * 2 * (3.74’+ 8/12) = 114.57 ft (ve) = 175.5 + 114.57 = 510.1 ft. 7L: 12 * 20 = 240 ft (+ve) 14 * 2 * (5.6’+ 8/12) = 175.5 ft (ve) 13 * 2 * (3.74’+ 8/12) = 114.57 ft (ve) = 240 +175.5 +114.57= 530.1 ft. 8S: 9 * 20 = 180 ft (+ve) 9 * 2 * (4.1’+ 8 / 12) = 85.8 ft (ve) = 180 + 85.80 = 265.8 ft. 8L: 265.8 ft. For panel 3: 510.10 * 2 + 265.8 + 530.10 * 2 + 265.8 = 2612 ft Total steel: 1078.32 * 4 + 1862.63 * 4 + 2612 = 14376 ft = 19.67 cft = 4.38 ton. Total steel in slab for six stories = 1 * 4.38 * 6 = 26.28 ton

Summary of the Comparative Study:
This cost analyses, shown in Table 4.4, are completed according to “schedule of rate for civil works”, 12^{th} edition, PWD and as per considerations made in Chapter IV, Art 4.3.
Table 4.4: Cost analysis for volume of concrete of beam supported structure.
Sl. no.  Short description  Unit  Total  Rate (Tk.)  Amount (Tk.)  
Option I: Beam supported structure  i. Ground Floor 

 201  406576.77  
cft  2022.77  
ii. 1^{st} Floor  cft  2022.77  205  414667.85  
iii. 2^{nd} Floor  cft  2022.77  209  422758.93  
iv. 3^{rd} Floor  cft  2022.77  213  430850.01  
v. 4^{th } Floor  cft  2022.77  217  438941.09  
vi) 5^{th} Floor  cft  2022.77  221  447032.17  
Total costing for concrete works =  Tk.25,60,826.82  
Table 4.5: Cost analysis for volume of concrete of flat plate structure.  
Sl. no.  Short description  Unit  Total  Rate (Tk.)  Amount (Tk.)  
Option II: Flat plate structure  i. Ground Floor  cft  2052.80  201  412612.80  
ii. 1^{st} Floor  cft  2052.80  205  420824.00  
iii. 2^{nd} Floor  cft  2052.80  209  429035.20  
iv. 3^{rd} Floor  cft  2052.80  213  437246.40  
v. 4^{th } Floor  cft  2052.80  217  445457.60  
vi) 5^{th} Floor  cft  2052.80  221  453668.80  
Total costing for concrete works =  Tk.25,98,844.80  
The cost analyses of the both structures are summarized in table below. Table 4.6: Cost analysis for volume of 60 grade deformed bar (steel) of beam supported structure.  
Sl. no.  Short description  Unit  Total  Rate (Tk.)  Amount (Tk.)  
Option I: Beam supported structure  i. Ground Floor  Kg  5450  86.99  474095.50  
ii. 1^{st} Floor  Kg  5450  87.23  475403.50  
iii. 2^{nd} Floor  Kg  5450  87.47  476711.50  
iv. 3^{rd} Floor  Kg  5450  87.71  478019.50  
v. 4^{th} Floor  Kg  5450  87.95  479327.50  
vi. 5^{th} Floor  Kg  5450  88.19  480635.50  
Total costing for concrete works =  Tk.28,64,193.00  
Table 4.7: Cost analysis for volume of 60 grade deformed bar (steel) for flat plate structure.  
Sl. no.  Short description  Unit  Total  Rate (Tk.)  Amount (Tk.) 
Option II: Flat plate structure  i. Ground Floor  Kg  6050  86.99  526289.50 
ii. 1^{st} Floor  Kg  6050  87.23  527741.50  
iii. 2^{nd} Floor  Kg  6050  87.47  529193.50  
iv. 3^{rd} Floor  Kg  6050  87.71  530645.50  
v. 4^{th} Floor  Kg  6050  87.95  532097.50  
vi. 5^{th} Floor  Kg  6050  88.19  533549.50  
Total costing for concrete works =  Tk.31,79,517.00  
Grand Total (I+II) =  Tk.11,203,381.62 
The table below is showing total concrete requirement, steel requirement and cost difference for flat plate structure and beamsupported structure.
Table 4.8: Summary of cost analyses for both structures
Type of structure  Total volume of concrete works (cft)  Total volume of steel works
(kg)  Total costing of concrete works (Tk)  Total costing of steel works
(Tk)  Remarks 
Beam supported structure  12136.64  32700.00  25,60,826.82  28,64,193.00  About 6.5 % more cost required for flat plate structure 
Flat plate structure  12316.80  36300.00  25,98,844.80  31,79,517.00 
CONCLUSION AND RECOMMENDATION
Recommendations for Further Study:
For further study in this field, the following recommendations are put forward:
i) The study needed use of conventional finite element software and manual calculation for both analysis and design of whole structures to give a comprehensive conclusion.
ii) Instead of one residential square building of about 3.5 katahs it requires other geometrically shaped and larger areas residential building for accurate comparison.
Conclusions:
From the comparative study of beam supported structure and flat plate structure, we gathered knowledge that:
a) From the Finite Element Analysis result it can be said that the internal forces in the flat plate structure is higher than that of beam supported structure.
b) The construction of flat plate structure requires more construction material which results in more cost. Such as, concrete requirement increased in flat plate structure about 1.5% and steel requirement about 11% and finally increased cost of 6.5% than beam supported structure.
c) In case of flat plate structure interior space of building looks nice, due to absence of beams offset. Flat plate slab is thicker and more heavily reinforced than slabs with beams and girders.
d) It is apparent from the cost comparison that the difference between two estimates is very insignificant and moreover this difference is for only frame of the building. The cost per unit area for finishing items will remain same for all cases. In compare to the enormous benefit that can be gained for aesthetic view and also for light provision, the cost increase in this case is very insignificant.
References:
 ACI Code, 1995, USA
 ETABS Version 8.2.7
 BNBC (1993), “Bangladesh National Building Code” 1^{st }edition, city Art Press,
Bangladesh.
4. “Design of concrete structure” 13^{th} edition by Arthur H. Nilson, David Darwin, Charles W. Dolan.
 “Schedule of Rate for Civil works”, 11^{th} edition, Public works department,
Government of the Peoples Republic of Bangladesh, 21^{st} November. 2008.
Some are parts:
Analysis Between a Beam Supported Structure and a Flat Plate Structure (Part 1)
Analysis Between a Beam Supported Structure and a Flat Plate Structure (Part 2)
Analysis Between a Beam Supported Structure and a Flat Plate Structure (Part 3)
Related Paper
 Landscape Design
 Analysis and Design of Building Components (Part 2)
 Analysis Between a Beam Supported Structure and a Flat Plate Structure (Part 2)
 Thesis Paper on Longer Span Floor Beams System of Edge Supported Structures
 Thesis Paper on Longer Span Floor Beams System of Edge Supported Structures (Part 2)
 Organic Architecture